Havránok je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove. Za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v r. 1967. Je to archeologická lokalita, nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l. Na týchto miestach kedysi žili Kelti, čoby prví obyvatelia Liptova.

 

Toto archeologické múzeum názorne poukazuje na to, akým spôsobom tu žili Kelti. Hneď po vstupe od Liptovskej Mary sa môžete oboznámiť s typickými keltskými obydliami, ktoré sú zariadené aj vo vnútri. Ale tieto úvodné kontakty s keltskou kultúrou zďaleka nie sú posledné, ktoré vás na tomto tajomnom mieste čakajú. O kúsok ďalej sa vynárajú ďalšie pamiatky a stavby, ktoré tu boli objavené a v súčasnosti sú postupne rekonštruované. Laténska hradba a brána, stredoveká obranná priekopa, most, dlaždené nádvorie a suterén drevenej obytnej veže, tiež stredoveký kostol. Niektoré z týchto stavieb pochádzajú už zo slovanského osídlenia tohto územia. Z obrannej veže je pekný výhľad na južnú stranu Liptova.

Tajomnú atmosféru je možné si vychutnať pri odkrytých pozostatkoch obetnej šachty s oltárikom, ktorá sa nachádza pri druidskej svätyni z 1. stor. pred Kristom. Okrem obetovaných šperkov a obilia tu boli nájdené aj kosti siedmich ľudí. Historici predpokladajú, že to boli obete svojských keltských náboženských rituálov. Celé toto prírodné múzeum je situované v príjemnom, prírodou obklopenom prostredí. Ak teda túžite po poznávaní našej dávnej histórie a chcete ju spojiť s relaxom, Havránok je jednou z možností na realizáciu tohto cieľa.

Prehliadka Havránku vám zaberie približne 30 minút, múzeum je otvorené od júna do septembra od 10.00 do 17.00 hodiny.